• https://www.facebook.com/SarayCelikYapi
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05326252229
  • https://twitter.com/SarayCelikYapi
  • https://www.instagram.com/saraycelikyapi/
PREFABRİK NASIL YAPILIR?

Prefabrik yapıların genel yapım süreci 3 ana aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalar tasarım, üretim ve montaj aşamasıdır. Bu aşamalar sonucunda bir prefabrik çelik yapı oluşur.

Tasarım


Prefabrik Çelik Yapı Sistemleri  hazırlanırken,  tasarımlarda kullanıcı ergonomisini ve isteklerini ön planda tutulmaktadır. Hazırlanan tip projelerle ihtiyacınıza cevap verebilebildiği  gibi müşteri için özel tasarlanmış projelerde üretilebilmektedir.

Hafif çelik yapılarda duvar panelleri düşey taşıyıcı olarak hesaplanır. Bütün bina yüzeyinde bulunan OSB paneller duvar taşıyıcı elemanlarında yanal burkulma boylarını kısıtlar ve elemanların deprem ve rüzgar etkisinde birlikte çalışmasını temin eder. Döşeme düzlemlerinde bulunan OSB panel kaplamaları  kat rijitleştiricisi olarak  görev alır. Deprem ve rüzgar yüklerinin etkileri, çapraz bağlantı elemanları kullanılarak teşkil edilmiş duvar panelleri ile karşılanır.Oluşturulan bütün panellerin ısı yalıtım değerleri TS825 Bina Isı Yalıtım Kurallarına göre tetkik edilir.

 

Üretim

Fabrikalarda üretilen yapı profilleri sıcak daldırma teknolojisi İle üretilmiş galvaniz saçların soğuk şekillendirilmesi ile projeye uygun hazırlanmış kutu profillerin birleştirilmesi ile mamul haline getirilir.Profil kesitleri 0.5 mm İle 3.0 mm arası kalınlıklarda ve U, C, L, Z şekillerindedir. Buna ilaveten 40x40 -50x50-60x60-40x60 kutu profiller kullanılır.Montaj sırasına göre oluşturulan duvar, tavan ve çatı panellerinde profil birleşimleri, perçin ve vidalarla sağlanır. Profillerde tesisat boşlukları projede Ön görülen noktalarda otomatik makine tarafından delinİr. Bu sayede kullanılacak profillerin her birine gereksiz delik açılması, dolayısıyla dayanım kaybı önlenmiş olur. Prefabrik Çelik Yapı Sistemleri 'nde şantiye ortamında hiçbir şekilde profil kesilmesine, tadilatına gerek kalmaz.

 

Montaj

Prefabrik Çelik Yapı Sistemleri ; Şantiye mahalline gelmiş olan hazır duvar, döşeme, çatı panelleri ile bina karkası minimum işgücü ve zamanda kurulur.

Montaj sırasında hiçbir şekilde kaynak ve kesim İşlemine gerek kalmamaktadır. Panellerin temel birleşimlerinde, fabrikalarda  üretilen galvaniz kaplanmış aksesuarlar ile ankraj yapılmaktadır. Panel birleşimlerinde özel cıvatalar kullanılmaktadır.

Fabrikada ki üretim aşamasında bütün tesisat delikleri açıldığından işçilikten tasarruf sağlanmaktadır. Bütün dış cephelerin OSB panellerle kuşatılması , su ve ısı izolasyonlu kaplamaların yapılması, elektrik, temiz su, pis su, ısıtma ve soğutma tesisatları, iç duvarların alçı panel kaplanması, pencere ve kapı ünitelerinin montajı, mermer ve seramik kaplanması, boya yapılması işlerinin her biri ilgili ekipler tarafından gerçekleştirilmektedir.


  
6394 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın